Szkoła Podstawowa im. Stefana Żeromskiego w Hadynowie

 

Nawigacja

O szkole i dokumenty

 

HISTORIA SZKOŁY PODSTAWOWEJ W HADYNOWIE

 

 

    Przed pierwszą wojną światową dzieci z obwodu szkolnego Hadynów uczęszczały do 4-oddziałowych szkół państwowych rosyjskich w Olszance i Łepkach Starych. Nauka prowadzona była w języku rosyjskim. Nauki czytania w języku polskim nauczano indywidualnie, tajnie po domach, na książeczkach do nabożeństwa - drukowane były w języku polskim. Sztukę pisania posiadała znikoma liczba ludności polskiej. Po odzyskaniu przez Polskę niepodległości w 1918r. spontanicznie zaczęły powstawać szkoły w poszczególnych wsiach między innymi w Hadynowie, Szawłach, Łepkach Starych. Nauczycielami byli miejscowi ludzie którzy dobrze umieli czytać i pisać. W roku szkolnym 1925/1926  szkoła taka funkcjonowała w Szawłach – kierownik Anna Relidzińska w Hadynowie – kierownik Gnoiński (imienia brak). W roku szkolnym 1927/1928 połączono szkoły w Hadynowie i w Szawłach i powstała 2-klasowa szkoła powszechna, której kierownikiem został Józef Pietruczuk – absolwent seminarium nauczycielskiego w Leśnej Podlaskiej (wcześniej nauczyciel w Szawłach).

    W  okresie od 1924 do 1952 roku zajęcia lekcyjne odbywały się w izbach wynajętych na terenie wsi u Teofila Wojtczuka, Stanisława Wojtczuka, Józefa Biernackiego. Warunki nauki uległy poprawie po wybudowaniu w Hadynowie remizy strażackiej. Od 1928r. rozpoczęto w Hadynowie budowę szkoły. Plac pod budowę ofiarowali Ludwik Jaszczuk, , Stanisław Wojtczuk i inni. W 1929 roku wykonano plan i kosztorys oraz zakupiono część materiałów  budowlanych. W okresie przedwojennym prace zostały wstrzymane z bliżej nieznanych przyczyn. Do budowy szkoły przystąpiono w 1948 roku na wykonanych przed wojną fundamentach powiększając budynek do 9 izb lekcyjnych (dobudowano piętro), w szkole były 2 mieszkania dla nauczycieli. Budowę zakończono i oddano szkołę do użytku w 1952r.

    W latach 1939-44 Hadynów był kolebką tajnego nauczania na terenie Gminy Olszanka, a Józef Pietruczuk delegatem TON-u na Gminę Olszanka. Nauczanie języka polskiego, historii, geografii odbywały się tajnie w szkole lub mieszkaniach prywatnych. Uczniowie szkoły uczęszczali na tajne komplety. Tajne nauczanie  prowadził w Hadynowie Józef Biernacki i Józef Pietruczuk, w Szawłach Wyczółkowski Mieczysław i Wyczółkowski Marian. Józef Pietruczuk w czasie wojny był studentem Wolnej Wszechnicy w Warszawie i co miesiąc wyjeżdżał tam na zajęcia. Było też odwrotnie, profesorowie Wolnej Wszechnicy Sergiusz Essen, Adam Zieleńczyk czy Benedykt Borkowski (BORNSTEIN) przyjeżdżali do Hadynowa i Korczówki. Słuchaczami byli Albin Domański, Józef Biernacki, Salomea Dziedzicówna, Jadwiga Pietruczukowa, Józef Pietruczuk, Bronisław Sęczyk.

    Józef Pietruczuk, za swoją działalność  był aresztowany przez gestapo w 1943r. Po wojnie był jednym z organizatorów Liceum Ogólnokształcącego w Łosicach i burmistrzem Łosic. Został zamordowany  w Łosicach 27 stycznia 1945 roku  i pochowany na Cmentarzu Parafialnym w Hadynowie. Józef Biernacki pseudonim „Dąb” był w strukturach AK  komendantem na Gminę Olszanka. W 1944r. został aresztowany przez NKWD, wywieziony do ZSRR, powrócił w 1948r., podjął pracę w szkole.

   W lipcu 1944r. kiedy Armia Czerwona wkroczyła na teren gminy Józef Pietruczuk był jedynym z organizatorów  gminnej administracji. W roku szkolnym 1948/49 szkoła w Hadynowie stała się szkołą zbiorczą 7-klasową. Do obwodu szkoły należały wsie: Bolesty, Hadynów, Pietrusy, Szańków, Szawły, Radlnia, Wyczółki oraz Olszanka  kl. V-VII, Łepki Stare kl. VII. W tym okresie w szkole pojawiają się tendencje rozbudowy samorządności uczniowskiej, powstają organizacje PCK, SKO, TPPR, Szkolne Koło Odbudowy Warszawy, Drużyna Harcerska im. Adama Mickiewicza, zespół teatralny, zespół taneczny.

     W latach 1958-60 w budynku szkoły funkcjonuje Szkoła Przysposobienia Rolniczego. Rozpoczęła zajęcia od 1 listopada 1958 roku i mieściła się w lokalu Szkoły Podstawowej w Hadynowie. Nauczycielami zawodu byli Władysław Mąsior później Kozieradzki Marian z Szawłów. Przedmiotów ogólnokształcących nauczali nauczyciele Szkoły Podstawowej w Hadynowie.  Kierownikiem szkoły był Czesław Gawrysiuk, szkołę ukończyło 12 absolwentów. W 1960 roku szkołę zlikwidowano ze względu na brak naboru.

     W 1958r. ogrodzono plac szkolny, a 6 grudnia we wsi i szkole zapłonęły pierwsze żarówki. Do szkoły zakupiono telewizor – pierwszy w okolicy. W 1959r.  powstają nowe organizacje LOP, drużyna zuchowa, a w 1963r. kółka zainteresowań: polonistyczne, matematyczne, historyczne. W roku 1961/62 w szkole założono centralne ogrzewanie, szkołę podłączono do lokalnego wodociągu. Warunki pracy poprawiły się(wcześniej w salach było zimno). W roku szkolnym 1964/65 pracę w szkole podjęła Alina Chojecka  - pierwszy nauczyciel z wykształceniem wyższym magisterskim na terenie gminy. W tym też roku powstają drużyny harcerskie i zuchowe, spółdzielnia uczniowska, koło sportowe, w szkole zorganizowano dożywianie dzieci – kubek gorącej kawy lub mleka.

     W 1967 roku wykonano plany i kosztorys rozbudowy szkoły – budowa II piętra  z mieszkaniami dla nauczycieli. W 1970r. siedem rodzin nauczycielskich otrzymało klucze do nowego mieszkania.

    W 1968/69r. szkoła realizuje plan nauczania o 12 oddziałach i 12 nauczycielach z liczbą dzieci 297. Następuje wyraźna specjalizacja nauczycieli, powstają klasopracownie: biologiczna, zajęć praktyczno-technicznych, powstaje zespół muzyczny. W latach 1971/73 w szkole funkcjonuje Szkoła Przysposabiająca do Zawodu Rolnika.

    1 września 1971 roku Wydział Oświaty i Kultury Prezydium Powiatowej Rady Narodowej w Łosicach organizuje w budynku Szkoły Podstawowej w Hadynowie Szkołę Przysposabiającą do Zawodu Rolnika. Uczęszczają do niej uczniowie opóźnieni w nauce  z ukończoną klasą VI lub VII szkoły podstawowej. Kierownik szkoły – Gawrysiuk Czesław. Przedmioty zawodowe uczą: Stanisław Michalak w następnym roku szkolnym Piotr Kalicki, Mąsior Władysław, przedmioty ogólnokształcące nauczyciele szkoły podstawowej.

    Szkoła Przysposobienia do Zawodu Rolnika wykształciła 31 absolwentów – rolników wykwalifikowanych i z dniem 31 sierpnia 1973 roku kończy swoją działalność ze względu na brak naboru.

    Z dniem 1 września 1973 roku nastąpiła reorganizacja  szkolnictwa w Polsce. Na terenie Gminy Olszanka powstała Zbiorcza Szkoła Gminna, która mieściła się w Hadynowie (najlepsze warunki lokalowe, w Olszance brak szkoły 8-klasowej).

    Do ZSG Hadynów należały: szkoła w Hadynowie z kl. I-VII, 2 szkoły filialne w Próchenkach i Mszannie z kl. I-VIII oraz 4 punkty filialne w Korczówce, Łepkach Starych, Olszance i Szydłówce z kl. I-IV. W szkole w Hadynowie zaczęła funkcjonować świetlica z dożywianiem, wyasfaltowano boisko a dojeżdżający uczniowie i nauczyciele otrzymali bezpłatne bilety miesięczne na autobusy szkolne PKS.

    Zaczęły funkcjonować Państwowe Przedszkola w Próchenkach, Szydłówce i Hadynowie, powstały ogniska przedszkolne w Korczówce, Olszance i Łepkach Starych.

    Od stycznia 1976r. w szkole powstał Gminny Zespół Ekonomiczno-Administracyjny Szkół (GZEAS) – księgowość szkolna i utworzony został Gminny Związek Drużyn w Olszance z siedzibą w Próchenkach. W Hadynowie powstał zespół muzyczny „ORLIKI”, który występował w 1977r. na terenie ZSRR - w Brześciu.

    Od lutego 1976r. w szkole trwa „Kampania Bohater” zakończona 3 czerwca 1978r. nadaniem szkole imienia Stefana Żeromskiego oraz wręczenie sztandaru. We wrześniu 1978r. szkoła przystępuje do współzawodnictwa  Klubu Otwartych Szkół (KOS) i zajmuje I miejsce w województwie bialskopodlaskim. O szkole zaczyna się mówić i pisać w prasie.

    13 maja 1980 roku szkołę odwiedzili przedstawiciele Ministerstwa Oświaty i Wychowania oraz 42 dziennikarzy – publicystów z całej Polski. 21 maja PR pr. I nadaje audycję o szkole, a 11-12 lutego 1981r. w szkole przebywa ekipa telewizyjna, która nagrała audycję telewizyjną pt. „Jaka będziesz wiejska szkoło?” pokazaną w telewizji PR I dnia 22 lutego.

    W latach 80-tych na placu szkolnym wybudowano budynek gospodarczy dla potrzeb szkoły, w którym jest garaż na nowo otrzymany samochód szkolny UAZ. W czasie stanu wojennego szkoła jest kilkakrotnie wizytowana przez Grupę Operacyjną LWP.

    Lata 90-te są trudne dla szkoły – brak funduszy na remont, zakup nowego sprzętu i pomocy naukowych ze względu na budowę szkół w Łepkach Starych, Szydłówce, Olszance i Próchenkach.

    W 1991r. Szkołę w Hadynowie odwiedził po raz pierwszy biskup siedlecki Jan Mazur przebywający na wizytacji Kościoła w Hadynowie w towarzystwie księdza dziekana łosickiego – Henryka Rzeszotka i proboszcza parafii ks. mgr Edmunda Wałuszko.

    W 1998r. Dyrektorem szkoły zostaje Jarosław Miroński.

    Z dniem 1 września 1999 roku Szkołę Podstawową im. Stefana Żeromskiego w Hadynowie o strukturze organizacyjnej klas I-VIII przekształca się w sześcioletnią Szkołę Podstawową o strukturze organizacyjnej I-VI wraz z oddziałem przedszkolnym.

    Z inicjatywy dyrektora, nauczycieli i rodziców w latach 1999-2002 funkcjonował w szkole Zamiejscowy Oddział Publicznego Gimnazjum w Olszance. W latach 1998-2002 dokonano remontu łazienek, kotłowni oraz reaktywowano działalność stołówki szkolnej, zakupiono nowy sprzęt kuchenny (obieraczka do ziemniaków, zmywarka, lodówki).

    W czerwcu 2003r. odbyło się w szkole spotkanie pokoleń po latach z okazji 25 rocznicy nadania szkole imienia, 80-lecia istnienia szkoły w Hadynowie i 50-lecia wybudowania budynku szkolnego. Obecni byli przedstawiciel Kuratorium Oświaty w Siedlcach, Urzędu Gminy w Olszance, dyrektorzy, nauczyciele i absolwenci szkoły.

    Od września 2003 roku funkcję Dyrektora szkoły obejmuje Bożena Niedzielak.

    W 2004 roku dokonano wymiany okien w całym budynku szkoły, remontu dachu, docieplenia budynku i zmiany elewacji szkoły. Dokonano również modernizacji kotłowni, wymieniono piece węglowe na miałowe. Jesienią 2005r. wybudowano przy szkole oczyszczalnię ścieków co zaoszczędziło wielu wydatków związanych z wywozem nieczystości. W tym samym roku powstaje w szkole nowoczesna pracownia komputerowa z dziesięcioma  stanowiskami dla uczniów. W całej szkole zostają odnowione klasopracownie, zakupione nowe pomoce dydaktyczne oraz dokonuje się oczekiwana od wielu lat wymiana mebli szkolnych.

    14 października 2006r. z okazji Dnia Edukacji Narodowej na budynku szkoły została odsłonięta płyta poświęcona pamięci nauczycieli TON na terenie Gminy Olszanka - ufundowana przez władze gminy Olszanka z p. wójtem mgr Bogusławem Sobolewskim na czele  z inicjatywy członków Zarządu Sekcji Emerytów przy Oddziale ZNP w Łosicach, dyrektora i nauczycieli Szkoły Podstawowej w Hadynowie oraz miejscowego społeczeństwa.

    W  2007r. dokonano remontu kuchni szkolnej, odnowiono korytarze szkolne oraz zmieniono ogrodzenie szkoły.

    2008r. - Wymiana oświetlenia i instalacji elektrycznej, remont schodów wejściowych, łazienek oraz zakup urządzeń ksero, 2 laptopów, niszczarek do papieru itp.

    W 2009 dzięki przychylności organu prowadzącego i pozyskanym dotacjom unijnym przeprowadzono modernizację boiska szkolnego wymieniając nawierzchnię asfaltową na boiskach oraz chodnikach dojazdowych do szkoły. Utworzono boiska do piłki ręcznej, koszykowej, tenisa ziemnego oraz siatkówki, zakupiono sprzęt sportowy. Zostało również wykonane  ogrodzenie  boiska szkolnego.

    W ramach projektu Radosna Szkoła wyposażono również salę zabaw dla dzieci. Wszystkie te przedsięwzięcia zostały wykonane dzięki dobrej współpracy z władzami Urzędu Gminy w Olszance oraz wsparciu rodziców, dyrektora  i nauczycieli.

    7 października 2009 roku odbyła się uroczystość oddania do użytku zmodernizowanego  boiska szkolnego. W uroczystości wzięli udział przedstawiciele Kuratorium Oświaty w Warszawie: W-ce Kurator  Oświaty  w Warszawie - Mariusz  Dobijański,  z-ca dyrektora Delegatury w Siedlcach Kuratorium Oświaty w Warszawie  - Sylwia Osipiuk, przedstawiciele Urzędu Marszałkowskiego:  dyrektor Departamentu Rolnictwa i Rozwoju Obszarów Wiejskich - Andrzej Daniluk, Członek Zarządu Województwa Mazowieckiego - Piotr Szprendałowicz, przedstawiciele Urzędu Gminy w Olszance oraz Rodzice. Uczniowie pod przewodnictwem nauczycieli przygotowali cześć artystyczną, która uświetniła uroczystość.

    W roku  szkolnym  2010/2011 przeprowadzony  został  projekt „ Moja szkoła – Moją szansą" w ramach którego zorganizowano  dodatkowe koła zainteresowań, zajęcia dydaktyczno - wyrównawcze, wyjazdy na basen oraz wycieczki krajoznawcze. Zakupione zostały również nowoczesne pomoce dydaktyczne, które uatrakcyjniają zajęcia szkolne.

    Wychodząc na potrzeby środowiska lokalnego 1 września 2012 roku rozpoczyna działalność  przy szkole  Punkt Przedszkolny – do którego uczęszczają dzieci 3 i 4 letnie. Realizujemy również dwa projekty unijne:  "Dziecięca Akademia Przyszłości" oraz "Z indywidualizacją ku rozwojowi".

    2013 - realizacja projektu "Indywidualizacja z Gminą Olszanka".

    W roku szkolnym 2014/2015 realizujemy projekt "Moja Przyszłość". Powstaje druga sala świetlicowa, a w klasach pojawiają się nowe tablice interaktywne, sprzęt komputerowy oraz atrakcyjne pomoce edukacyjne.

    Od września 2016 roku funkcję Dyrektora szkoły obejmuje Anna Mackiewicz. Z dniem 1 września 2017 roku Szkołę Podstawową im. Stefana Żeromskiego w Hadynowie o strukturze organizacyjnej klas I-VI przekształca się w ośmioletnią Szkołę Podstawową o strukturze organizacyjnej I-VIII wraz z punktem przedszkolnym oraz z oddziałem przedszkolnym.

 

 

 

 

Wykaz nauczycieli Szkoły Podstawowej w Hadynowie do roku 2006

 

Antczak Sławomir  1963-1964

Bahniuk Beata 2017-2018

Baran Danuta 1958-1976

Bielska Jadwiga 1925-1933

Biernacki Józef 1949 – 1968

Bodecka Danuta 1980-1981

Bogdał Józef 1981-1986

Boreta Andrzej Ks. 1993-1999

Borysiuk Lucyna 1976-2006

Brzezicka Marzanna 2017-

Chacińska Monika 2011-

Chojecka Alina  1964-1966

Chraniuk Ryszard 1973-1976

Chwedczuk Agnieszka 2019-

Daniluk Szczepan 1953-1954

Demianiuk Jadwiga 1966-1967

Demianiuk Maria 1974-1989

Dołęga 1930-1939

Domański Albin 1944-1945, 1966-1972

Filipiuk Jadwiga 1969-1972

Gałecka Joanna S. 1993-1994

Gawrysiuk Czesław 1952-1986

Gawrysiuk Euzebiusz 1966-1967

Głuchowska Marzena 1982-1995

Gmitrzuk Anna 1981-1982

Grad Grażyna  1985-2001

Grad Janusz 1984-1986

Grochowski Tadeusz 1952-1953

Grzywacz Anna 2019-

Hawrysiuk Anna 2018-2019

Jakoniuk Tadeusz 1977-1979

Jakoniuk Barbara 1975-1977

Jarocka Ewa 2004-2015

Jaroszewicz Arkadiusz 1956-1957

Jaszczuk Andrzej 1968-1973

Jaszczuk Beata 1985-2022

Jaszczuk Bogumiła 1950-1952

Jaszczuk Danuta 1990-1999

Jaszczuk Julia 1949-1972

Jaszczuk Mirosława 1964-1978

Kalicka Bogumiła 1964-1978

Kalicka Maria 1946-1958

Kalicki Tadeusz 1959-1961

Kassjaniuk Agnieszka  1966-1977

Kassjaniuk Sławomir 1988-2008

Kassjaniuk Waldemar 1971-1988

Klimiuk-Zbrożek Agnieszka 2005-

Komińczyk Irena 1959-1963

Komińczyk Stanisław 1962-1963, 1978-1981

Korzycki Mirosław 1980-1993

Krawczyńska Krystyna 1967-1968

Kryńska Wanda 1955-1956

Lipińska Eugenia 1958-1959

Maciejczyk Henryka 1978-1979

Maciejczyk Mieczysław 1973-1978

Mackiewicz Anna 2002-

Malczuk Anna 1980-2007

Matelska Janina 1961-1962

Michalak Jadwiga 1968-1973

Michalak Krystyna 1973-1983

Michaluk Anna 1961-1999

Michaluk Zofia 2018-

Mikiciuk Marian 1975-1984

Mirońska Danuta 1979-1999

Miroński Jarosław 1993-

Mitrofaniuk Joanna 1999-2018

Napłoszek Halina 1980-1982

Niedzielak Bożena 1999-2016

Nurzyńska Celina 1925-1939

Obrępalska Krystyna 1953-1955

Parol Magdalena 1969-1999

Paszczuk Jan do 1930

Paszczukowska J. 1930-1939

Pniewska M. do 1930

Popławski Bogdan 1965-1966

Romaniuk Bożena 1992-1995

Romaniuk Anna 2020-2021

Semeniuk Elżbieta 2019-2021

Stefaniuk Ewelina 2005-

Szajnówna W. do 1930

Szymańska Apolonia 1930-1950

Soczewka Jadwiga 1930-1939

Szparówna Teofila 1930-1939

Szymańska Jadwiga 1946-1952

Sobolewski Bogusław 1965-1984, 1988-1989

Sobolewska Krystyna 1975-1995

Stachowicz Danuta 1968-1970, 1973-1999

Ks. Szustek Henryk 1992-1993

Ks. Szarek Grzegorz 1991-1992

S. Sławatyniec Anna 1993-1999

S. Stefaniuk Urszula 1991-1993

Szpakowska Marta 1984-1985

Ks. Sopyła Ignacy 1948-1952

Stecka Ewa 2018-2019

Stefanowicz Jolanta 1969-1971

Kier. Zesp. Muzycznego Protaś Józef 1975-1980

Ks. Roztaszyński do 1930

Tarasiewicz Ryszard 1955-1956

Tobota Magdalena 2021-

Trębicka Danuta 2012-

Waszczuk Kazimierz 1965-1966, 1978-1979

Waśkiewicz Elżbieta 1978-2019

Wawryniuk Barbara 1971-2002

Wawryniuk Urszula 1990-1995

Wereda Leszek 2002-2012

Wierzchudzka Maria 1975-1978

Wojtczuk Dorota 1994-1996

Wróbel Krystyna 1961-1967

Wyczółkowska Barbara 1957-1959

Wyczółkowski Tomasz 1977-1984

Zalewska Sylwia  1954-1965
 

 

 

Kierownicy i dyrektorzy Szkoły Podstawowej w Hadynowie

 

Gnoiński 1925-1926

Józef Pietruczuk 1926-1944

Albin Domański 1944-1945

Apolonia Szymańska 1945-1949

Józef Biernacki 1949-1954

Julianna Jaszczuk 1954-1955

Ryszard Tarasiewicz do 31.12.56 1955-1956

Czesław Gawrysiuk od 1.01.57 1957-1973

 

 

Dyrektorzy Zbiorczej Szkoły Gminnej w Olszance z siedziba w Hadynowie

 

Dyrektorzy

Zastępcy Dyrektora ZSG w Olszance

Chraniuk Ryszard 1973-77

Maciejczyk Mieczysław 1973-77

Maciejczyk Mieczysław 1977-1979

Wyczółkowski Tomasz 1977-79

Wyczółkowski Tomasz  1979-84

Sobolewski Bogusław 1979-84

Sobolewski Bogusław 1984 do 1.01.1985

 

 

Od 1.01.1985r. powołano w Gminach Inspektoraty Oświaty.

Inspektorzy oświaty: Sobolewski Bogusław – 1985, Jaszczuk Franciszek – od 1986-95

Od 1 września 1985r. Zbiorcza Szkoła w Hadynowie staje się 8-klasową Szkołą Podstawową

 

 

 

Dyrektorzy Szkoły Zbiorczej w Hadynowie

 

Danuta Baran 1973-1978

Stanisław Komińczyk 1978-1981

Tadeusz Jakoniuk 1981-1982

Lucyna Borysiuk 1982-1984

 

 

 

Dyrektorzy Szkoły Podstawowej w Hadynowie

 

Barbara Wawryniuk 1984-1998

Jarosław Miroński 1998-2003

Bożena Niedzielak 2003-2016

Anna Mackiewicz  2016-2022

Agnieszka Klimiuk - Zbrożek 2022

 

 

Palacze

 

Stanisław Soczewka

Zdzisław Michalak

Kazimierz Wojtczuk

Edward Wawryniuk

Jacek Waszczuk

Sławomir Hryciuk

Wierzchucki Ireneusz

Wolski Andrzej

Waśkiewicz Kamil

Steciuk Krzysztof

Walczuk Tadeusz

 

 

Woźni

 

Genowefa Czapska

Marianna Wojtczuk

Aurelia Szeremeta

Marianna Kalicka

Jadwiga Protasiuk

Janina Walczuk

Genowefa Izdebska

Marianna Kucewicz

Marianna Sulej

Małgorzata Sałamacha

Danuta Steciuk

Czesław Ilczuk

Władysława Rowicka

 

 

Kucharki

 

Alina Wyczółkowska

Henryka Kassjaniuk

Leokadia Łukaszuk

Regina Michalak

Danuta Steciuk

Danuta Szewczuk

Wanda Ilczuk

 

 

Intendentki

 

Krystyna Wysocka

Janina Wojtczuk

Barbara Jakoniuk

Aneta Kassjaniuk