|
Wycieczka klasy pierwszej 
Dzięki pani Ewie Osik, właścicielce stajni we Franopolu, 25 maja uczniowie klasy I uczestniczyli w niesamowitej lekcji przyrody. Dzieci miały możliwość poznania codziennej pracy przy koniach. Na początku zwiedziły stajnię i poznały: Randalfa, Rudego i Księcia - piękne koniki. Dowiedziały się o zasadach zachowania przy koniach. Czynnie uczestniczyły przy pracach higienicznych, szczotkowały konie, czyściły kopyta. Później rozegrały mecz piłki nożnej z rudym. Uwieńczeniem spotkania była przejażdżka konna. Każde dziecko z radością zakładało kask i bez strachu wsiadało na konia. Pierwszaki spotkały się z ornitologiem Ireneuszem Kaługą, który opowiedział o zwyczajach i podróżach bocianów. Dzieci obejrzały film promujący dany temat. Był to wstęp do kolejnej wyprawy, która odbędzie się za miesiąc. Bardzo dziękujemy pani Joannie Szawłowskiej - Wasilewskiej za pomoc w zorganizowaniu wycieczki. Dzień otwartyW dniu 24 maja 2016r. w Punkcie Przedszkolnym odbył się „Dzień otwarty”. Pani Dyrektor przywitała wszystkich gości i przedstawiła rodzicom na jakich zasadach funkcjonuje przedszkole.

Podczas tego dnia dzieci, które jeszcze nie uczęszczały do przedszkola, w towarzystwie rodziców mogły zapoznać się z pracującymi paniami, wyposażeniem sali i placu zabaw. Następnie nasze przedszkolaki przedstawiły krótki występ artystyczny, na powitanie nowych dzieci. Uczestniczyły w zabawach ruchowych. Był tez słodki poczęstunek oraz upominki – niespodzianki. Dzień ten dostarczył dzieciom mnóstwo radości i pokazał, że w przedszkolu można wspaniale spędzić czas.
Weronika Bobryk, Wojtczuk Ewa Wycieczka do wioski indiańskiejGminny Konkurs Piosenki Obcojęzycznej24 maja odbył się I Gminny Konkurs Piosenki Obcojęzycznej w Olszance.

Pan Dyrektor W. Wawryniuk serdecznie przywitał przybyłych gości. Chęć udziału zgłosiło sporo uczniów ze szkół z terenu gminy Olszanka.A wśród tłumu - My, uczniowie którym udało się przebrnąć przez etap szkolny. Jednak godziny ćwiczeń opłaciły się - dzieci zaśpiewały bardzo ładnie.

Uczestnicy: Dominika Rozwadowska (Tylor Swift - Blank Space), Natalia Wasiluk, Ewa Łukaszuk, Bartłomiej Mikiciuk, Daria Stefaniuk (w zespole z piosenką rosyjską 'Budziet sonce'), Martyna Kornelia Pawlak (Ed Sheeran - Photograph), Julia Martyna Rozwadowska (Alan Walker - Faded), Aleksandra Wolska (Lost Frequences - Reality).
Jury miało trudne zadanie by wyłonić zwycięzców. Wszyscy uczestnicy konkursu przygotowali się na wysokim poziomie. Ocenie podlegało: fonetyczna i leksykalna poprawność, feeling, estetyka wykonywania, dostosowanie ubioru, obycie sceniczne, dobór repertuaru, ogólny wyraz artystyczny.
Wyniki: W kategorii klas I-III j. angielski miejsce pierwsze zdobyła Dominika Rozwadowska, w kategorii klas IV - VI Aleksandra Wolska zajęła miejsce III.
Serdecznie gratulujemy! Konkurs Recytatorski - etap powiatowyMamy przyjemność ogłosić, że uczennica klasy II - Maja Jaszczuk, zajęła miejsce I podczas eliminacji powiatowych Konkursu Recytatorskiego im. Kornela Makuszyńskiego w Łosicach.
Serdecznie gratulujemy i życzymy dalszych sukcesów! Konkurs Recytatorski - etap gminny18 maja w hali sportowej Zespołu Szkół w Olszance odbył się Gminny Konkurs Recytatorski im. Kornela Makuszyńskiego, którego celem jest rozwijanie piękna mowy ojczystej.
Naszą szkołę reprezentowało siedmioro uczniów. Organizatorem tej uroczystości była Gminna Biblioteka Publiczna w Olszance. Do zmagań przystąpiono w dwóch grupach wiekowych: klas I-III i IV-VI. Nasi uczniowie zajęli wysokie miejsca.
I grupa wiekowa
Miejsce I - Maja Jaszczuk
Miejsce III - Klaudia Wasiluk
II grupa wiekowa
Miejsce III - Klaudia Śmieciuch
Wyżej wymienione osoby będą reprezentowały naszą szkołę na etapie powiatowym w Łosicach.
Gratulacje! Konkurs Recytatorski - etap szkolny12 maja odbył się etap szkolny Konkursu Recytatorskiego im. Kornela Makuszyńskiego. W bieżącym roku szkolnym chęć udziału zgłosiło 17 uczniów.

Uczestnicy: Matylda Szawłowska-Wasilewska, Maja Jaszczuk, Maciej Trochimiuk, Weronika Parobczak, Natalia Matwiejczuk, Maja Biernacka, Alan Jaszczuk, Dominika Rozwadowska, Klaudia Wasiluk, Klaudia Wyczółkowska, Julia Krzemińska, Klaudia Śmieciuch, Damian Hryciuk, Julia Wereszczyńska, Natalia Wasiluk, Martyna Kornelia Pawlak, Julia Martyna Radzikowska.
Jury po burzliwych obradach ogłosiło wyniki, które są następujące:
Grupa młodsza
miejsce I - Maja Biernacka kl. 3
miejsce II - Maja Jaszczuk oraz Natalia Matwiejczuk kl. 2
miejsce III - Klaudia Wasiluk kl. 3
Grupa starsza
miejsce I - Klaudia Śmieciuch kl.4
miejsce II - Martyna Kornelia Pawlak kl.6
miejsce III - Julia Martyna Radzikowska kl.6
Wszyscy uczestnicy otrzymali upominki i dyplomy uznania za zaangażowanie i przygotowanie. Wyróżnieni uczniowie będą reprezentować szkołę podczas etapu gminnego w ZS w Olszance.
Gratulacje! Pamiętaj o symbolach Naszego Kraju!WywiadówkaDnia 29 kwietnia 2016r. o godzinie 14.30 odbędzie się zebranie wychowawców poszczególnych klas z rodzicami uczniów.
Serdecznie zapraszamy! .15 kwietnia odbył się spektakl profilaktyczny "Egzamin z bezpieczeństwa Tygrysa Beniamina" (grupa teatralna z Białegostoku).

Obchody 1050 rocznicy Chrztu Polski 14 kwietnia 2016 rokuŚwiatowy Dzień ZdrowiaŚwiatowy Dzień Zdrowia obchodzony jest każdego roku w dniu 7 kwietnia. Jest to dzień związany z powstaniem Światowej Organizacji Zdrowia w 1948 roku. Co roku jest wybierany temat przewodni z zakresu zdrowia publicznego, który w danym okresie wymaga zwrócenia szczególnej uwagi. Temat przewodni na rok bieżący to CUKRZYCA. Cukrzyca to choroba coraz bardziej rozpowszechniona. Ważne zatem staje się posiadanie wiedzy o tym, jak można zminimalizować ryzyko jej wystąpienia oraz poznanie sposobów jej wykrywania i leczenia.
Nie daj się cukrzycy! Pamiętaj o zdrowym odrzywianiu, prowadź aktywny tryb życia, nie stresuj się.

Słowniczek terminów:
Cukrzyca - jest chorobą przewlekłą, do której dochodzi, gdy organizm nie wytwarza wystarczającej ilości insuliny lub nie jest w stanie skutecznie wykorzystywać własnej insuliny w procesie metabolizmu cukrów pochodzących ze spożywanej żywności.
Insulina - to hormon regulujący poziom cukru we krwi, będącego źródłem energii potrzebnej nam do życia. Jeżeli glukoza nie może przeniknąć do komórek organizmu i pozostaje w krwiobiegu, jej stężenie może wzrastać do szkodliwego poziomu.
Istnieją dwa typy cukrzycy:
Cukrzyca typu 1 - Osoby, u których występuje ten rodzaj cukrzycy w ogóle nie wytwarzają własnej insuliny i dlatego, aby przeżyć, muszą przyjmować insulinę w formie iniekcji.
Cukrzyca typu 2 - Osoby, z tym typem schorzenia stanowią około 90% wszystkich przypadków zachorowań, najczęściej wytwarzają własną insulinę, ale w niewystarczającej ilości lub ich organizm nie jest w stanie jej właściwie wykorzystywać. Osoby chore na cukrzycę typu 2 na ogół mają nadwagę i prowadzą siedzący tryb życia.
Informacje pochodzą ze strony: http://szpzlo.praga-pld.pl/swiatowy-dzien-zdrowia-7-kwiecien-2016
M.Chacińska Sprawdzian Kompetencji Trzecioklasisty14 kwietnia uczniowie klasy trzeciej przystąpili do Ogólnopolskiego Sprawdzianu Kompetencji Trzecioklasisty.

Sprawdzian Konpetencji Trzecioklasisty to coroczna akcja Operonu i Gazety Wyborczej, mająca na celu podsumowanie pierwszego etapu edukacji bazujące na ocenianiu kształtującym. Sprawdzian dostarcza szkołom informacji o pracy uczniów w zakresie różnych kompetencji: czytania, pisania, wiedzy o języku, sprawności rachunkowej oraz praktycznych umiejętności w rozwiązywaniu zadań matematycznych. Kluczowym elementem jest stosowanie kart oceniania kształtującego, które stanowią precyzyjną informację zwrotną oraz motywują ucznia do nauki.
A.Mackiewicz Spotkanie z podróżnikiem Mariuszem Kurcem
Spotkanie z obieżyświatem, który odwiedził 85 krajów we wszystkich zakątkach naszego globu - od Australii po Arktykę, od Mali po Timor Wschodni - odbyło się w Zespole Szkół w Olszance i było niezwykle interesujące. Nieważne od wieku - uczeń szkoły podstawowej czy gimnazjalista - wszyscy chłonęli to, co znany podróżnik ma do powiedzenia o swoich wojażach oraz przeżyciach w drodze.
Pan Mariusz Kurc to człowiek, który organizuje jednoosobowe wyprawy "autostopem, bez dużych pieniędzy". Jedyni przyjaciele w jego podróżach to plecak i śpiwór. Sam podróżnik mówi: "W mojej głowie nie ma granic". Jednak podkreślił że wartość nabytej wiedzy w szkole jest bezcenna. Szczególnie nakłaniał do nauki języka angielskiego, jak powiedział, to jego przepustka do innego świata i kultury.
W czasie spotkania pokazał też filmy, jakie kręci podróżując.
M.Chacińska Już po Sprawdzianie!5 kwietnia 2016r. uczniowie klasy szóstej rozwiązywali wraz z blisko 348 tys. uczniami z całej Polski Sprawdzian Szóstoklasisty 2016, organizowany przez CKE.
Pierwsza część sprawdzianu rozpoczęła się o godzinie 9:00, trwała 80 minut oraz zawierała zadania z języka polskiego i matematyki. Test składał się z zadań zamkniętych i otwartych. W drugiej części trwającej 45 minut uczniowie sprawdzili swą wiedzę z języka obcego nowożytnego - języka angielskiego.
Mamy nadzieję, że wyniki które CKE ogłosi w czerwcu będą dobre!
M.Chacińska Wyniki Olimpusa - klasy IV - VI
W styczniu uczniowie klas IV-VI uczestniczyli w ogólnopolskim konkursie języka angielskiego OLIMPUS - sesja zimowa.

Olimpiada z języka angielskiego sprawdzała ponadwymiarową wiedzę uczniów w zakresie czytania ze zrozumieniem, komunikacji, słownictwa i gramatyki. Pytania testowe do olimpiady przygotowywane zostały przez wykwalifikowaną kadrę pedagogiczną, pracującą w szkolnictwie od wielu lat. Ciekawe pytania, interesujące teksty sprawiły, że uczniowie z przyjemnością rozwiązywali zadania!

Znamy już wyniki. Laureatami zostali: Szymon Rozwadowski oraz Bartłomiej Mikiciuk z klasy V. Serdecznie gratulujemy!
M.Chacińska Wiosna, wiosna....wiosna, ach to Ty!21 marca to pierwszy kalendarzowy dzień wiosny. W naszej szkole połączony został z Dniem Talentów i Nauki. Z tej okazji uczniowie spędzili czas nieco inaczej niż zwykle...

O godzinie 11.00 wszystkie dzieci z klas 0 - III spotkały się na sali gimnastycznej. Tam wysłuchały listu od Pani Wiosny, śpiewały piosenki, odgadywały wiosenne zagadki, poszukiwały symboli i znaków ukrytych w różnych miejscach szkoły. Po spotkaniu ogólnym dzieci rozeszły się do klas, gdzie pod okiem swych wychowawców wzięli udział w różnego rodzaju ciekawych zajęciach.
Dzieci z Oddziału Przedszkolnego przygotowały zdrowe i pyszne wiosenne kanapeczki oraz bardzo starannie pomalowali plastyczne kolarze przedstawiające pierwsze oznaki wiosny. Na powitanie nowej pory roku uczniowie klasy 1 wykonali przepiękne prace plastyczne. Dzieci z klasy drugiej przyrządzili wspaniałe stroiki wielkanocne oraz kolorowe słodziutkie babeczki. Piękna Pani Wiosna została stworzona przez smyków z klasy trzeciej.

Uczniowie klas starszych (IV - VI) uczestniczyli w warsztatach DIY. DIY - skrót od Do It Yourself, czyli Zrób To Sam - to określenie idei związanej z samodzielnym wykonywaniem pewnych zadań. Dzieci udekorowały szklane butelki techniką decoupage klasycznego. Jest to technika polegająca na przyklejaniu na odpowiednio przygotowaną powierzchnię wzoru wyciętego z serwetki papierowej oraz pokryciu go wieloma warstwami lakieru tak, aby wtopił się całkowicie i nie był wyczuwalny przy dotknięciu. W zamyśle ma on wyglądać jak namalowany. Słowo decoupage pochodzi od francuskiego czasownika „decouper” – wycinać. Butelki wyszły naprawdę piękne!

Następnie uczniowie zamienili się w młodych Masterchef ' ów i wykonali własnoręcznie dwa rodzaje pysznych babeczek...mniam, palce lizać!

W związku ze zbliżającymi się świętami Wielkanocnymi dzieci wykonały pisanki dość wymagającą techniką plastyczną - quillingiem.

Radości nie było końca!
Zapraszamy do albumu fotograficznego!
B.Jaszczuk, M.Chacińska Międzynarodowy Konkurs "Kangur Matematyczny"
W marcu uczniowie szkoły podstawowej uczestniczyli w Międzynarodowym Konkursie "Kangur Matematyczny" organizowanym przez Towarzystwo Upowszechniania Wiedzy i Nauk Matematycznych pod patronatem Wydziału Matematyki i Informatyki Uniwersytetu Mikołaja Kopernika.
Konkurs ma charakter jednorazowego testu. Zadania są ustalane przez władze stowarzyszenia Kangourou Sans Frontie`res. Na rozwiązanie testu uczniowie mieli 75 minut.
Trzymamy kciuki!
M.Chacińska
|
|
|